Czy szczepionki są skuteczne

paź 16, 2018 przez

Czy szczepionki są skuteczne

Teorie spiskowe są stare jak świat i napędzają ludzką wyobraźnię od wieków. Posądzanie kogoś o czary, kończyło się w najgorszym wypadku paleniem na stosie. Dzisiaj nikt raczej nie posądza o czary sąsiada, ale teorie spiskowe nie poparte logiczną argumentacją, wciąż mącą w głowie. Wśród kontrowersyjnych tematów pojawia się pytanie, czy szczepionki są skuteczne i bezpieczne?

 

Antyszczepionkowcy wysnuwają przeróżne domysły. Niektórzy z nich twierdzą, że szczepionki powstały, by zamordować ludzkość lub przyczynić się do wzrostu zachorowań. Pytanie na temat tego, czy szczepić się jest dla przeciwników szczepień drażniące. Uważają, że firmy farmaceutyczne to gangi, żerujące na naiwności ludzkiej.

 

Faktem jest, że szczepienia mogą być obarczone pewnym ryzykiem i warto wziąć to pod uwagę. Kiedy nie wiemy, czy szczepić się, powinniśmy skonsultować się z lekarzem i rozważyć wszystkie aspekty.
Jeśli chcemy podróżować do egzotycznych krajów, takich jak Afryka czy Indie, szczepionka może uratować nam życie. Wówczas kwestia tego, czy szczepionki są skuteczne, w tym wypadku nasuwa jednoznaczną odpowiedź. Zakażenie miejscową bakterią sprawia, że jesteśmy bezbronni, ponieważ nie mamy odporności tubylców.

 

Nigdy natomiast nie warto wierzyć w teorie spiskowe wyssane z palca. Kiedy rozmawiamy z przeciwnikiem szczepień, poprośmy by dał nam dowody potwierdzające to, że szczepienia są zagrożeniem.
Gdy zastanawiamy się, czy szczepić się, pamiętajmy, że jako dorośli mamy wybór. Kiedy chodzi o dzieci i szczepienia obowiązkowe podlegamy prawu i musimy dostosować się do jego wymogów. Ideologia rodziców, może doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych malucha.

Podobne

Tagi