Układ immunologiczny w chorobach tarczycy.

sie 2, 2018 przez

Układ immunologiczny w chorobach tarczycy.

Zapalenie tarczycy Hashimoto i choroba Basedowa są autoimmunologicznymi chorobami tarczycy. Oznacza to, że komórki tarczycy zostają zniszczone przez przeciwciała, które wysyła układ odpornościowy do obrony systemu immunologicznego. Ale dlaczego tak się dzieje?

 

Układ immunologiczny widzi, że tkanka tarczycy ma podobny wzór do niektórych zarazków chorobotwórczych. Dlatego otrzymuje błędne informacje, iż w organizmie działa nieprzyjaciel, którego trzeba natychmiast zniszczyć. Wobec tego tworzy przeciwciała, aby zwalczyć wroga. A co to oznacza dla naszej tarczycy? Znaczy to, że jest atakowana jej własna tkanka. Komórki ulegają zniszczeniu, tkanka tarczycy zabliźnia się, a co za tym idzie, zadań swoich nie wypełnia już tak sprawnie, jak zdrowy organ. Następuje stała produkcja przeciwciał.

 

Dlatego organizm chory na autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, wykazuje się skłonnościami do infekcji i do ogólnego osłabienia. Osoba taka często jest zmęczona, zrezygnowana, a do tego dochodzą jeszcze różnego rodzaju problemy trawienne. Natomiast chory, u którego stwierdzono chorobę Basedowa, charakteryzuje się wytrzeszczem oczu. Tak więc choroby tarczycy mogą nasze życie zamienić w koszmar. To co możemy zrobić? Przede wszystkim udać się do dobrego endokrynologa, a on po przeprowadzeniu niezbędnych badań, określi stan naszego organu. Ponadto niezbędna będzie zmiana diety i dotychczasowego stylu życia. Nasza tarczyca lubi spokój i mniej stresu. I to powinniśmy jej zapewnić, aby sprawnie funkcjonowała.

Podobne

Tagi