Jak działa współczesna sekta

gru 2, 2018 przez

Jak działa współczesna sekta

Osoby, którym udało się wyjść z sekty, opowiadają, że będąc w sekcie można nie zdawać sobie z tego sprawy. Brzmi absurdalnie, ale niestety to prawda. Wiele współczesnych nurtów i ideologii pod płaszczykiem troski i oświecenia robi pranie mózgu. Jak działa współczesna sekta i po czym poznać sektę?

 

Podstawowym elementem, na której opiera się działanie sekty jest wtajemniczenie. Zazwyczaj prawda jest ukryta, ale dzięki oświeceniu, jakie daje ideologia sekty, członek jej zostaje przebudzony i oświecony.
Jeśli nie wiemy, po czym poznać sektę, pamiętajmy, że używają sformułowań typu: ,, oni ukrywają dane”, ,, manipulują tobą”, ,,chcą Cię okraść”, ,,nie chcą żebyś wiedział” czy,,pokażemy Ci prawdę” itp.

 

Jeśli zastanawiamy się, jak działa współczesna sekta, możemy wziąć za przykład antyszczepionkowców. Racjonalnie myśląca osoba, która postrzega rzeczywistość w miarę obiektywnie, wie, że szczepionki uratowały miliony istnień, ale zdaje też sobie sprawę, że mogą mieć skutki uboczne. Sekta antyszczepionkowców wierzy natomiast w spisek firm farmaceutycznych, ukrywaniu danych i mordowaniu ludzi przy pomocy trujących substancji. Szukając odpowiedzi na pytanie, po czym poznać sektę powinniśmy pamiętać, że osoba, która jest członkiem takiej współczesnej sekty, będzie negowała ten fakt.

 

Kiedy zastanawiamy się, jak działa współczesna sekta, warto mieć na uwadze, że motywem przewodnim jest ukryta prawda kontra garstka oświeconych, zmieniają się jedynie antybohaterowie; wczoraj Żydzi i Rosjanie, dziś WHO i Chiny.
Kiedy mamy w rodzinie osobę, która jest członkiem sekty musimy dołożyć wszelkich starań, by ją odciągnąć od niebezpiecznych ideologii. Niestety, jest to niezwykle ciężkie i zdarza się, że bez pomocy psychiatry lub psychologa nie uda się rozwiązać problemu. Specjalista pracuje też zazwyczaj z rodziną chorego, która uczy się po czym poznać sektę i jak rozmawiać z osobą w ideologii.

Podobne

Tagi