COVID-19 – skąd taka nazwa? Co to właściwie jest koronawirus?

wrz 21, 2018 przez

COVID-19 – skąd taka nazwa? Co to właściwie jest koronawirus?

Wirusy dzielą się na wiele grup. Tak jak wśród zwierząt mamy wiele ras, wśród roślin – wiele gatunków, tak również wśród wirusów jest wiele podziałów, rodzin i klasyfikacji. Ich nazwy to często zlepek liter i cyfr, które da się rozwinąć i dowiedzieć się czegoś o danym patogenie.

 

Koronawirus jest ro wirus, który należy do rodziny o łacińskiej nazwie Coronaviridae. W tej rodzinie znajduje się już kilka wykrytych wirusów. Większość z nich powoduje przeziębienia. Niektóre stoją za groźniejszymi chorobami, np wirus MERS, który wywołuje bliskowschodni zespół niewydolności oddechowej. Obecny koronawirus – fachowo nazwany i określony jako 2019-nCoV powoduje zakażenie układu oddechowego, które objawia się dusznością, suchym kaszlem i gorączką.
COVID-19 jest to nazwa choroby, która jest wywoływana obecnym koronawirusem. Skąd wzięła się ta nazwa? Pierwsze litery to skróty od słów angielskich: co – corona, vi – virus, d -disease (z ang. choroba), 2019 – rok wykrycia. A więc Corona-Virus-Disease-2019 jest to choroba wywołana koronawirusem, wykrytym w 2019 roku.

Podobne

Tagi