Karma – czyli co takiego?

lut 22, 2018 przez

Karma – czyli co takiego?

Hinduizm i buddyzm to dwa najbardziej znane przykłady religii dharmicznych, które to w swych założeniach odnoszą się do dharmy, filozoficznego pojęcia o wielu znaczeniach. Ponadto do religii tych zaliczyć można wiele mniej znanych (przynajmniej w naszym zachodnim kręgu kulturowym) religii i filozofii.

 

Wszystkie te religie są dosyć do siebie podobne w podstawowych założeniach, choć oczywiście różnią się między sobą w niektórych istotnych kwestiach oraz w szczegółach. W każdej z nich występuje jednak pojęcie karmy i ma ono zbliżone, o ile nie takie samo znaczenie.

Karma co to jest?

Kto z nas nie spotkał się w swoim życiu z pojęciem karmy? “Nie martw się, zła karma wraca”, “uważaj, bo dopadnie cię karma”, “karma zawsze wraca” i tak dalej… Pojęcie to znane jest na całym świecie. Czy jednak na pewno wiemy, co oznacza? Karma to dosłownie przyczyna. Przyczyna, która będzie miała kiedyś swoje skutki. Niekoniecznie od razu, nie jutro, ale z całą pewnością pewnego dnia los się dopełni. Dobra karma zapowiada pozytywne wydarzenia, zła – negatywne. To, czego mamy się spodziewać związane jest z tym, jakimi ludźmi jesteśmy. Jak się zachowujemy, jak traktujemy innych, czy postępujemy w sposób sprawiedliwy, nie krzywdzimy innych, pomagamy w potrzebie bliźnim i tak dalej. Sami wpływamy na naszą przyszłość, nasze uczynki niosą za sobą adekwatne konsekwencje. Prawo przyczynowo-skutkowe, z którego karma się wywodzi jest prawem uniwersalnym, stąd też jego popularność. Pomaga wpływać na ludzi i kreować pozytywne wzorce postępowania.

 

Podobne

Tagi