Dyscypliny terenowego łucznictwa – zawody łucznicze: łucznictwo terenowe

mar 24, 2018 przez

Dyscypliny terenowego łucznictwa – zawody łucznicze: łucznictwo terenowe

Strzelanie z łuku może być zajęciem czysto rekreacyjnym, ale może też być dyscypliną, z którą zwiąże się swoją sportową karierę. Z łucznictwem związane jest kilka dyscyplin, w obrębie których organizowane są cieszące się sporym powodzeniem zawody łucznicze. Jedną z nich jest łucznictwo terenowe. Jest też odmiana polowa, halowa, łucznictwo biegowe, strzelanie na odległość i inne.

Odmiany łucznictwa terenowego

Wyróżnia się trzy podstawowe odmiany łucznictwa terenowego. Pierwszą z nich jest field, gdzie celuje się do czarnych tarcz z żółtymi środkami, 2d z tarczami przedstawiającymi wizerunki zwierząt oraz 3d, gdzie celem są figury przestrzenne, o rzeczywistych kształtach i rozmiarach, przedstawiające zwierzęta.

zawody łucznicze: łucznictwo terenowe

Zawody terenowe odbywają się, jak sama nazwa na to wskazuje, na świeżym powietrzu, często w otoczeniu łąk, lasów a nawet gór. Zawodnicy pokonują trwającą zwykle 2-4km trasę, po której mijają ponumerowane cele – zwykle 28. Miejsce, z którego oddawany jest strzał jest oznaczone, ale zawodnik sam musi ocenić odległość do celu. W 3d próba jest jedna, w pozostałych odmianach można oddać trzy strzały.